Darkness Positive

Music Lab

01. 10. 2022 | 22:00

Darkness positive sú Šimon Švidraň (gitara, spev), Adrián Simonides (basgitara) a Matej Richtarčík (bicie a sampler). Hoci sú chalani hudobníkmi už viac než desať rokov, spolu hrávajú len od augusta roku 2012. Ich nový singel prináša svieži a drzý zvuk moderného jazzu s textami reflektujúcimi stav súčasných vzťahov a životného štýlu mladej generácie.

Kapela DARKNESS POSITIVE už od svojho vzniku inklinuje k improvizovanej hudbe. Svedčí o tom ich samotný vznik a to, prečo sa dali dohromady.

Bolo to kvôli ich túžbe naučiť sa hrať Jazz a preto začali ako Quintet s dvoma dychovými nástrojmi a hrali jazzové štandardy vo svojských úpravách.

V tejto zostave sa im podarilo dosiahnuť pre nich dostatočne veľa úspechov na to, aby nahrali niečo stopercentne vlastné a podarilo tak odštartovať novú epochu vlastnej kapely a tvorby.

Stalo sa to pri ich prvom singli Party, ktorý vznikol za nasledujúcich okolností. Vtedy ešte Darkness Positive Quintet bol dohodnutý na nahrávaní známej skladby od Billy Cobhama v ich skúšobni. Výsledok chceli poslať ako prihlášku na ďalšiu súťaž Jazz Start Up, no na poslednú chvíľu zmenili názor a tri dni pred nahrávaním sa rozhodli nahrať vlastnú kompozíciu a to rovno aj so spevom, kedy gitarista Šimon so spevom ešte len začínal. Dychová sekcia sa s týmto rozhodnutím nestotožňovala a preto odišla.

Osamotené trio hudobníkov Šimon Švidraň, Adrián Simonides a Matej Richtarčík sa ale nevzdalo svojej myšlienky a nápad dotiahlo do konca. Za tri dni príprav dali dokopy kompozíciu, aranž a text v angličtine ku skladbe Party a tiež získali človeka čo im ku skladbe na štvrtý deň v ich štúdiu natočil a postrihal videoklip aj za prítomnosti komparzu. Toto dielo tiež môžete vidieť na ich YouTube, ako mnoho ďalšej – odvtedy vzniknutej vlastnej tvorby vrátane DIY videí k ich songom z debutového albumu ” Prvý dojem “, ktorý pripravovali do roku 2018 a vydali ho pod overenou značkou Slnko records. V roku 2015 stihli tiež svojpomocne vydať Live DVD/CD, ku ktorému vytvoril Artwork ich dobrý kamarát a umelec Norbert Neuschl s ktorým spolupracujú na ich vizuáli dodnes.

Každý z týchto troch zakladajúcich členov oplýva rozličnými hudobnými názoromi a podlieha iným vplyvom hudobného sveta. Keď jedného momentálne fascinuje Anderson .Paak, druhý sa vracia do mladosti s King Crimson a ten tretí zostáva verný klasike Lennyho Kravitza a má z nich troch najobjektívnejší názor na vývoj kapely, či momentálny tvoriaci proces. Tento model sa s radosťou strieda so vzájomným porozumením a tímovou prácou sa trojica vždy dostane úspešne k cieľu.

Pri tvorbe ich druhého štúdiového albumu ” ? ” sa dostali do styku s mladým zázrakom na slovenskej saxofónovej scéne, obrovským talentom a za krátko najlepším priateľom, ktorý nosí meno Matej Novák. Ten sa prvý krát objavil na nahrávke Sami sebou, videosingli spomínaného druhého albumu (2020) a onedlho už aj na ďalších skladbách z tohto albumu. Takto sa z chalanov stal Quartet a odohrali desiatky koncertov, až kým sa nezrodila ďalšia myšlienka ako sa nevymaniť zo sveta Jazzu a ostať stále multižánrový.

V roku 2021 sa pridáva k zostave klavírista a hráč na klávesové nástroje Lukáš Cintula, ktorý kapele dodáva užitočnú invenciu a ďalšiu farebnú škálu zvuku.

Preto na úvod ďalšieho rozšírenia nahrali v Decembri ’21 inštrumentálny album We Grew kôli ktorému sa rozhodli ísť aj prvý krát do profesionálneho štúdia ”nechať sa obslúžiť” (smiech) a získať tak ďalšie potrebné skúsenosti do budúcna. Takto sa v podstate vrátili ku svojim koreňom, no s tým rozdielom, že sú z nich dospelí muži, ktorý vo svojej hre vyzreli a urobili kus práce.

Naďalej koncertujú v zostave piatich a pripravujú ďalší štúdiový album, na ktorom pôjde opäť o spievanú tvorbu.

Darkness Positive 2022:
Lukáš Cintula – klávesy