Poznámky z dnešní konference IDU / Soundczech

Dnešní konference se problematice klubů věnovala jen okrajově. Skupina účastníků a jejich zájmů byla velmi nesourodá.

Nejprve se povídalo o schůzce s ministrem Zaorálkem, jíž se účastnili především kolektivní správci (OSA, Dilia a spol.). Ministr jim na jejich požadavky podpory (pro autory) údajně odpověděl, v tom smyslu, že by poškozenému hudebnímu průmyslu měly nyní pomáhat právě oni ze svých (ze zákona povinných) rezervních fondů, na což oni údajně opáčili, že samozřejmě nějaké rezervní fondy mají, ale skoro jakoby žádné neměli a vůbec, že tyto organizace na rozdávání nemají.

Jakub Nový ze Svazu autorů a interpretů (SAI) se za autory a interprety snaží lobovat skrze NERV.

Dále se dlouho hovořilo o vyplňování dalšího dotazníku, který se nachází zde: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd5uhzWWPp4WL2gVrjsZ6IMKJ2XDhtOsFXg82NnogxWmFklXw/viewform . Byli jsme ujištěni, že poskytnutá citlivá data bude spravovat pouze IDU, VŠE a DAMU a že jsou tedy v bezpečí.

Hovořilo se o tom, že zde chybí nějaká asociace klubů. Michal Novák, alias Majkláč, řekl, že on buduje takovou organizaci, která má zastřešit všechny kluby. Navrhl, že nasbírá potřebná data o klubech.

Na můj dotaz do pléna, zda se tedy vůbec chystá nějaký balíček podpory, který by pomohl klubům, odpovídal především Jiří Pilip z MK ČR. Řekl, že kluby, které již dostaly v uplynulých 3 letech dotaci MK ČR, budou mít nyní možnost požádat si o svůj díl ze 440 mil vyhrazených pro nejrůznější živé performance. V Praze jsou prý takové kluby 3.

Změna podmínek je dle Pilipa možná jedině na politickou objednávku.

Jaroslav Raušer z České hudební rady hovořil o dopisu, který poslal ministrovi. Tento dopis mi vzápětí poslal, sdílím jej pro zajímavost ZDE.

S Jardou Raušerem nyní spolupracujeme na tvorbě nějaké lidovější verze vyjádření jeho myšlenek a bavíme se, co udělat dále.

Na IDU byly vytvořeny pracovní skupiny, skupinu pro hudební kluby má odteď organizovat Marek Lakomý z MeetFactory.

ZDE jsou k dispozici záznamy z videokonferencí a různé související materiály.