Financováno z Fondů EHP 2014-2021

Plantec: Brno 2022

Klub:

Melodka

Datum:

18. 09. 2022 | 19:00

Teaser:

Plantec, jedna z největších hvězd bretonské moderní hudební scény, se 18. září vrací do Brna!

Text doplnění:

CZ
Plantec, jedna z největších hvězd bretonské moderní hudební scény, se 18. září vrací do Brna! Jejich jedinečná show, ve které se potkává akustický zvuk, elektro a videomapping, vás přenese do světa mýtů Bretaně.
Nebude chybět místní taneční spolek Ton Simple, který vám pomůže na prostorný taneční parket. Pokud by to pro vás pořád nebylo dost vzrušující, můžeme slíbit ještě nejnovější objev Brněnské hudební scény Lichočar jako support.
Vstupenky: 300 Kč v předprodeji, 350 Kč na místě.
Koncertu budou předcházet workshopy, brzy vám o nich dáme vědět!

EN
Plantec is coming back to Brno! Pioneers of the new wave of Breton music over the past ten years, Plantec have led the way by imposing their own iconoclastic vision on the fest noz scene whilst all the time evolving and pushing forward their own musical horizons. Expect to find yourself at the crossroads of acoustic and electronic sound accompanied by projection mapping that takes you to their mythical world.
They bring their show to Brno, CZ on 18th Semtember. Ton Simple, the local Breton dancing and Balfolk society, will be there to get you to the dancefloor with plenty of space for everyone.
Not exciting enough? We doubt that, but in case you still want more, the hottest rising star Lichočar will warm you up.
Tickets: CZK 300 online, CZK 350 at the venue.
Stay tuned for info about workshops and more!

Typ eventu:

koncert

Cena lístku:

Předprodej:

Žánr:

folk, world music