Financováno z Fondů EHP 2014-2021

Ondřej Štveráček Quartet feat. DAVID HODEK + SAXOFONOVÝ WORKSHOP O IMPROVIZACI (ONDŘEJE ŠTVERÁČKA)

Klub:

Music Lab

Datum:

Teaser:

Workshop Ondřeje Štveráčka se bude zabývat technikou hry na saxofon, různými improvizačními způsoby a představením své nové knihy, ve které je zahrnuta intervalová improvizace, pentatoniky, hexatoniky, a další využití nejen v jazzu, ale i funku, blues, popu, rocku a dalších stylech.
Bude začínat o 17:00 (duležite je dostavit se minimálně 15 minut předem) a koncert začne chvily po 21vé hodině.
po 21:00 se můžete těšit na quartet předního českého saxofonisty. Hudba tohoto tělesa, ve kterém působí špičkoví muzikanti, by se dala označit jako post Coltrane-bop. Tentokrát s geniálním Davidem Hodekem na bicí, klavírním virtuózem Klaudiusem Kováčem a nejvytíženějším kontrabasistou Tomášem Barošem.
předprodej na koncert / student a důchodci (i na dvěrích) – 200KČ
regular listky na dvěrích na koncert – 250 Kč
Lístky na Workshop + koncert k tomu zdarma – 500 Kč

Text doplnění:

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dvě dekády k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, Bigbandu Matuše Jakabčice a vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí.

Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyby inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. Ostatně kdo by mohl komukoliv vyčítat, že se učí od jedné z nejvýraznějších postav historie jazzu? V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou nahrál už dvě alba a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Jak debutové What´s Outside, ověnčené nominací na cenu Anděl, tak předloňské The Form, sesbíraly pochvaly od kritiků i zaslouženou pozornost ze strany posluchačů. Jazz Fest Brno, 2015

Proti rozšířené tuzemské verzi umírněné a snad i trochu zasněné kompoziční a zvukové „škole“ proslulého mnichovské vydavatelství ECM přináší skutečnou explozi energie a vzrušení. Nade vším se vznáší bouřlivácký ideál Johna Coltranea, avšak Štveráček vyjmenovává mezi těmi, kdo na něj zapůsobili, téměř sedm řádek tvůrčích osobností – od swingu až k dnešnímu jazzu. A na jeho hře je to také slyšet.“ Lubomír Dorůžka, hudební publicista, 2010

DAVID HODEK
David Hodek, jeden z popredných Slovenských bubeníkov a hudobných producentov pôsobiaci vo svete. V roku 2010 dostal ocenenie “Talent of the Year” od Austrian Music Office, ktoré mu odovzdali v legendárnom klube Porgy & Bess vo Viedni. Neskôr sa stal firemným hráčom Zildjian, ako jeden z najmladších v histórii tejto svetoznámej firmy. Spolupracoval s ľudmi ako George Cables, Dayna Stephens, Keyon Harrold, Myron Walden, Soweto Kinch, Eric Lewis, Will Vinson, Vincent Herring, Essiet Okon Essiet, Reggie Washington, Benito Gonzalez, Reuben James, Tom Ford a mnoho iných. Pôsobí na vyše 60 albumoch a hrá v rôznych svetových formáciach. Od roku 2019 je stálym členom kapely Soweto Kinch trio.
 

Klaudius Kováč
 

Získal ocenenie v kategórii jazzová hudba so skupinou Bashavel Radio Head Awards (2017) či ocenenie Ladislava Martoníka jazzman roka 2014.
 

Vyštudoval klavír na konzervatóriu v Žiline a Banskej Bystrici. Účinkoval s hudobníkmi z rôznych kontinentov, krajín a rôznych národností. Spolupracoval s muzikantmi ako Milo Suchomel, Janusz Muniak, Piotr Baron, Lazaro Cruz, Yvona Sanchez, Robert Balzar, Lee Andrewson a Dodo Šošoka. Bol členom skupiny Swing Q saxofonistu Štefana Čemana. V súčasnosti pôsobí vo viacerých hudobných zoskupeniach – Lukáš Oravec Quartet, Radovan Tariška Rádio Band, či Galliano forever.

 

TOMÁŠ BAROŠ
 

Tomáš Baroš se narodil 31. srpna 1985 v Teplicích. Patří mezi nejmladší a nejtalentovanější kontrabasisty. Pochází z hudební rodiny, kde se stal jeho tec Julius Baroš, známý trumpetista, velkou hudební a životní inspirací. Od 14 let se řadí do pražské jazzové scény, kde hraje s nejlepšími muzikanty v České republice.

Studoval na pražské hudební akademii obor kontrabas u pana profesora Květoslava Borovičky. V roce 1999 vyhrál první cenu v klasické soutěži v jeho kategorii. V roce 2003 mu byla udělena cena “Jazzman roku” na mezinárodním festivalu Jazz & Blues v Ústí nad Labem v soutěži juniorů. V roce 2004 dostal stipendium na Berklee College of Music v Bostonu. V roce 2012 vyhrál Jazz Prix s kvartetem Miroslava Hloucala.

Od roku 2004 je členem Gustav Brom Big Bandu a CZ-SK Big Bandu Matus Jakabcic.Od roku 2006 hrál s prjektem Idy Kelářové Jazz famelia project a mnohými dalšími jako např.: Ondřej Štveráček Q, Radovan Tariska sextet, Ondřej Krajnak trio. Jako účinkující hrál s hvězdami jako jsou: Alex Sipiagin, Igor Buttman, Benny Golson, Benito Gonzales, Piotr Wojtasik, New York voices, John Betsch, Adam Pieroncik, Harry Sokal, Douglas Sides, Winand Gabor, Dennis Rowland, Karen Edwards, a spolupracoval s: Pavel Wlosok, Pablo Held, Iva Bittová, Ida Kelarová, Ryan Carniaux, David Dorůžka, Uwe Plath, Filip Gondolán, Jure Pukl, Milo Suchomel, KarelRůžička jr. and sn., Emil Vyklický, Matuš Jakabčic, Luboš Šrámek, Klaudius Kováč a dalšími.

Před několika měsíci se přidal do Ida Kelarova a Jazz Famelija projektu. Na společném koncertu Idy Kelarové a Ivy Bittové v pražské Lucerně, hrál duet se skvělým baskytaristou Georgem Mrázem.
 

Typ eventu:

jiné akce

Cena lístku:

200/250/500 Kč

Předprodej:

Žánr: