Financováno z Fondů EHP 2014-2021

Videokonference Soundczech 09/04 2020

zapsal Martin Kozumplík

Dnes navíc za přítomnosti Jiřího Pilip z Ministerstva kultury (MK), Petry Žižkovské (IFPI) a Michala Schmidta za festivaly.

Moje poznámky:

  • Včera proběhla schůzka se Zaorálkem – byl tam Petr Blažek, Jakub Nový a Marek Vohralík. Mluvilo se hlavně o festivalech. Zaorálek se divil, co chtějí, když nebudou mít žádné náklady, protože festivaly nebudou. Dále ministr vůbec netuší, co hudební sektor obnáší, účastníci schůzky ho seznamovali s hudebním ekosystémem. Kluby zastoupeny nebyly.
  • Michal Majkláč Nový aktivně komunikuje se všemi kompetentními (Jaroslav Raušer, Petr Blažek, daniel Šubrt) a má zájem zastupovat všechny kluby, čehož já schopen nejsem. Navrhuji, aby se nadále těmto schůzkám věnoval Majkláč, já se budu soustředit na zastupování na lokální úrovni.
  • MK má k dispozici na živou kulturu 440 milionů, což je tak směšně nízká suma, že naše další angažmá směrem ke státu postrádá smysl. Očekává se, že MK bude podporovat zejména subjekty, jichž je zřizovatelem a i pro ty bude málo peněz. Kultura je v ČR popelkou a její financování bylo poddimenzované i v dobrých časech.
  • MK má údajně připravený balíček pomoci, se kterým jde na vládu. Nedozvěděli jsme se, co je obsahem toho balíčku. Obecně vláda o podporu kultury nestojí, Ministerstvo financí (MF) zejména. Aktuální boj o peníze nemůže být úspěšný. Obava je o roky 2021, 2022, kdy bude státní kasa prázdná.
  • MF nebude řešit snížení DPH, rušení EET, změna výše DPP apod, jsou to politické otázky, tam MK nemá šanci nic prosadit.
  • Osobně se domnívám, že očekávat podporu ze strany MK je naivní a dál na tom nebudu ztrácet čas v případě, že se tomu za kluby bude věnovat Michal Nový. Evidentně je nutné shromáždit co nejucelenější data o hudebním ekosystému a vyčíslit přínos uměleckého sektoru na příjmy do státního rozpočtu, aby se nemluvilo jen o dotacích a  aby se postupně podařilo odvrátit obecný pohled na umělce, jako vyžírky. To bude ale dlouhodobý boj a s aktuální vládou a navíc během korona krize je to takřka nemožné.
  • Neumím si představit, že by stát jakkoliv sanoval kluby, jako komerční subjekty. MK nemá peníze, MF nedá peníze, politická vůle chybí. To je můj subjektivní pocit z aktuální situace. Jistě, že nemůžeme úplně skládat zbraně, knihkupci si kupodivu výjimku vyboxovali, jen jsem chtěl tlumit potenciální očekávání.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x