Financováno z Fondů EHP 2014-2021

Navrhněte změnu podpory klubům od statutárního města Brna

Dnešního dne proběhla Rada města Brna, která neschválila návrk OK MMB na podporu mj. hudebním klubům.

Navrhněte prosím obratem (do komentářů), jak byste rádi aktuální (nedávno diskutovaný na e-konferenci) návrh změnili, nyní máme možnost do procesu zasáhnout.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sono Records, s.r.o.
4 let před

Zdravím,
já moc nevím, k cemu se mám vyjadrovat – o celé věci jsem diskutoval i minulý tyden s davidem oplatkem.

Už u třetího odstavce jsem se v pasáži: “Řada studií ekonomických dopadů kulturních akcí v ČR i zahraničí prokázala, že návštěvníci kulturních akcí utratí na každou 1 Kč vynaloženou na vstupné dalších až 70 Kč na vedlejší výdaje (doprava, restaurace, ubytování apod.) s návštěvou kulturní akce spojené.” zacal smat.

V celém návrhu podle me jsou spatne zaramovani jak prijemci, tak neni jasne to, jak se budou navrhy hodnotit.

Nerozumim ani prilisne byrokraticnosti celeho procesu.

Resit mzdové náklady mi u takto nízkych castek prijde celkem zbytecne, jelikoz pokud se jedna o 50 000, tak to myslim kazdy klub umi relativne rychle utopit v energiich, najmu (coz se nas netyka a na odpisy myslim opet nebude pohlizeno), telefonech, pojisteni, revizich atd.

Mesto muze jit mnohem jednodusi a transparentnejsi cestou jako zvyseni reklamniho dosahu brnenske kultury nebo podporou prodeje vstupenek skrze mestske firmy, funkci vstupenky na kulturni akci jako listku na MHD v 100 a 101 okolo 60minut v dobu trvani akce atd. Je to trasparentni forma pomoci a navic pro vsechny.

Podpora 50k touto formou mi prijde znacne netransparentni a navic slozita.

Kulturní družstvo Kafara
Admin
4 let před

My jsme malý prostor, první měsíc jsme zvládli za pomoci komunity kolem Kafary a sbírky na Doniu, taky nám naštěstí farnost odložila nájmy atd… Nicméně čeká nás ještě duben a část května. To je dlouhá doba, ale nepohybujeme se s náklady ve statisících naštěstí, máme jen jednoho stálého zaměstnance a zbytek si řešíme samy dobrovolnou prací.. Pokud to bude takto a jednorázově by nám město přispělo 50 000,- tak jsme schopni celou situaci ustát relativně v pořádku.

pumelice s.r.o.
pumelice s.r.o.
4 let před

Já taky nerozumím přesně zadání, ale forma pomoci je jasná:
– jestli nám chtějí dát každému 50.000,-, tak sem s tím, bez rozdílu velikosti, počtu zaměstnanců, ať nám prostě dají jednorázovou podporu každému. Někomu to vytrhne trn z paty, někomu pokryje jednoho zaměstnance i s odvody, každá koruna se počítá
– rozdělovat jen těm, co nežádají MK? To je nesmyslný argument, jednak je to úplně jiný boj, druhak nám nikdo nenabízí tolik, abychom to přežili ve zdraví, kluby jsou na tom ještě hůř než restaurace, to si nikdo pořád neuvědomuje?
– nic jiného, než peníze v zásadě nepotřebujeme
– město nám nemusí počítat zábor za zahrádky, ušetříme aspoň pár korun
– může nám poskytnout bezplatně reklamu (TIC), až budeme mít nějaký program
– vůbec nic dalšího mě nenapadá.. posunutí nočního klidu přes léto je asi příliš troufalé žádat
– propagace klubů ve všech periodicích, které vydává město, reklama zdarma

LEMON, spol. s r.o.
4 let před

Zaprvé vůbec nevím, co se Radě na tom návrhu nelíbilo, takže nemohu navrhovat, co by tam mělo být jinak.
Jediná forma pomoci, která pro nás od města má smysl, jsou finance.

Metro Music s.r.o.
4 let před

50000,- je směšná částka, ani na měsíční nájem, ale každá koruna dobrá

FLEDA Company s.r.o.
FLEDA Company s.r.o.
4 let před

ahoj všem, já se omlouvám že píšu až nyní, byl jsem od 15 hod mimo kompl a psát to na mobilu se mi nechtělo. Já za F komunikuji s městem docela čile. Omlouvám se že tedy i mimo asociaci (ale ne proti ní), ale je to vcelku pochopitelné, že každý máme své individuální problémy a potřeby. Snažili jsme se tlačit na OK MMB ve smyslu zrychlení vyplacení provozní dotace 2.a 3. splátky, což se snad podaří. Tohle, pokud jste to nekomunikovali, by myslím mohli udělat u všech, kdo o to projeví zájem a mají tu možnost. Musím říct že komunikace s Magičem je dobrá, narozdíl od všech ostatních komunikačních/záchraných lan, tohle se zdá být aspoň teď docela pevný. Ohledně 50K jednorázově, to se nás netýká (ano vím, dostali jsme na provozní dotaci nejvíc), nicméně myslím si, že byste to neměli odmítat, je to alespoň “něco málo v prvním kole”, pro někoho to znamená nájem, pro jiného nic moc, ale lepší než nic. My do této 50K kategorie nespadáme. Snažil jsem se při komunikaci s OK a Fišerem podpořit ideu přednesenou na videocallu s Brnem kulturním minulý čtvrtek, kterou je forma zásadní bezúročné půjčky od města poskytnutá před létem, do kterého budeme vyflusnutí bez prostředků a budeme mít před sebou další 3 měsíce bez příjmů. Pro nás, stejně jako pro většinu z Vás, limitace 50 nebo 100 lidí znamená prakticky zavřeno. Nám se koncerty začínají vyplácet od 400 lidí, ideálně 500. Zcela jistě pomoc formou půjčky od města a splátek v budoucích letech z provozní dotace je dobrý nápad (navíc bezúročná) jak přežít léto, pokud by nebyla proveditelná ještě lepší varianta – mimořádná dotace – vlastně obdoba těch 50K, ale několikanásobně více. Myslím si že to má i logiku v tom, že město není povinno
nám pomáhat, ale hledá aspoň cestu, narozdíl od MKČR, který jak to teď vypadá, v ČR ani neexistuje. Dále je to argument v tom, že vzájemný vztah vlastně bude provázán a dotace budou “více samozřejmostí” v dalších letech, aby dostali zpět splátky této půjčky. Poté co jsem Markovi Fišerovi psal maila ohledně této varianty, tak mi potom zavolal a říkal, že je to varianta, která by mohla najít širokou podporu a mohla by projít a abych poprosil ty, kteří o toto stojí, aby mu přímo napsali na fiser.marek@brno.cz, že tuto variantu podporují a on to vezme jako argument, který má potvrzený z vícero stran. Nechám to na Vás (možná to může jít i za celou asociaci a bude to vlastně stačit), jak se k tomu kdo postavíte, ale za nás je to jako lepší jak drátem do oka a myslím si že to má opodstatněný základ v té provázanosti. Navíc město se nemůže tvářit, že dotace nebude v budoucnu poskytovat, určitě na to bude mít alokované prostředky, takže jim to možná rozhodí rozpočet nyní, ale dostanou to zpět do pár let…
Jinak souhlas samozřejmě s parkovacími místy, zahrádkami, jízdenkami, permanentkami…každá věc se počítá.
Prosím teda kdo chcete a považujete to za dobré řešení, pište Fišerovi ještě dnes večer a Vítku dej to prosím do toho prohlášení, pokud s tím souhlasíte.
díky a mějte se
Lukáš Stara

OH production v.o.s.
4 let před

K prvnímu souhlasím s ostatními… Nerozumím, k čemu se mám vyjadřovat, když nevím, z jakého důvodu byla tato možnost “shozena ze stolu”. Je jasné, že pro každého je suma 50K zcela odlišná v rámci nákladů na provoz, nicméně furt je to případných 50K nenávratné dotace.

K návrhu Lukáše je to za nás asi tak, že je to v podstatě oddálení problému na pozdější dobu. Pokud si nyní vyberu případné dotace na “x let” dopředu, tak v podstatě na základě aktuálního zajištění financí se obírám o přísun těchto financí v budoucnu a tím aktuální problém sice rozmělním, ale pouze odložím “na potom”. To podle mě není úplně správná cesta. Nicméně stejným dechem uznávám, že pokud by toto byla varianta jediné možné podpory ze strany města, asi bychom nad tím v rámci nutné potřeby finanční injekce uvažovali.

Zároveň je tam ale pro mě hodně (samozřejmě že to tak je v téhle počáteční fázi, jen na to chci upozornit) dost podstatných otázek, které budou následně dost výrazně ovlivňovat můj názor na tuto možnost… pro představu – 1) kdo bude ručitel splatnosti této půjčky? V případě, že nebude dostatečná a přesto v průběhu splácení zkrachuji, kdo ponese riziko? Pokud by byla zajištěna ručením FO, je to za mě dost k ničemu. 2) Co se stane, když nějaký z následujících roků nesplním (jedno z jakého důvodu) požadavky pro poskytnutí neinvestiční dotace? To budu tento rok splácet ze zásob, nebo se prostě počká, až zase splním?

Chápu to tak, že město asi jen tak bez zajištění nedá klubům miliony a nebude chtít nějaké zajištění návratnosti. V podstatě to vnímám jako jakousi vylepšenou možnost bezúročné půjčky, kterou nabízí téměř každá banka a za určitých podmínek se zaručuje z 80% ČMZRB.

Takže za Eleven pokud není jiná možnost, pojďme to rozvést a zjistit možnosti, ale nerad bych si tímto zavřel cestu k případné přímé finanční dotaci tím, že už přeci pomoc přišla a tím pádem jdeme řešit další… Za nás bychom se měli co nejvíce (avšak opatrně, abychom nehráli, dokud nedojdou peníze v městské kase) snažit o přímou, byť řádově nižší, finanční podporu a až potom řešit možnost půjček…

Olda

Sono Records, s.r.o.
4 let před

Půjčky (bezurocne) stejně jako příspěvek na mzdy lze řešit snad jinou cestou, kterou nabízí stát. Nevím, proč to to mělo řešit mesto

FLEDA Company s.r.o.
FLEDA Company s.r.o.
Reply to  Sono Records, s.r.o.
4 let před

Ahoj Sono, nevím s kým si píšu, jestli s Adamem, nebo majitelem Štoplem, nicméně my jsme o Covid II žádali a neprošlo to přes banku, jelikož se pohybujeme s výsledky kolem nuly. prezentovaný miliardy v médiích jsou pro kulturu fikce. Ano, je to oddálení problémů, ale je to aspoň něco, co může být průchodné na městě. Je to na Vás, nikoho nepřemlouvám. Chápu že situace Sona, postaveného ze soukromých zdrojů za 350 000 000m- Kč je pravděpodobně jinde, než situace má. Vy byste na bezúročnou půjčku bezesporu dosáhli.
Bez urážky
Nazdar
LS

Jiří Malenovský
4 let před

Zdar, za Vegalité toto:

Smysl supportu vidím pouze ve finanční injekci. Pravidelné nebo jednorázové. 50k na zemi nenajdeme nikdo, byť je to směšná částka a to i pro tak malý podnik, jakým jsme my. Takže každá pomoc se počítá.

Ideální by byla jednorázová investice města do jednotlivých klubů a my bychom poté každý zvlášť doložili, na co jsme peníze čerpali – např. nájem, zálohy na energie, služby apod.

V jednoduchosti je efektivnost. Takže mi přijde opravdu smysluplné, když nám město pošle kačky na základě např. živnostenského listu a my jimi pokryjeme část nákladů a městu doložíme faktury.

Hodně síly a pevné nervy! Jiřina

Ponava Cafe s.r.o.
4 let před

Vase stanoviska jsem zkompiloval a odeslal v podobe, ktera nyni visi ve verejnych Aktualitach na nasem webu.

Mrzi me, ze na celou akci nebylo vice casu, bylo potreba to poslat Fiserovi rychle.

Snad to k necemu povede. Ovsem nutno chapat, ze z pohlesu MMB, ktery a prazdnou kasu, jsme jen jedna z mnoha natazenych rukou.

Snad aspon ten proces udelaji administracne jednoduchy.

Spravne by asi bylo diskutovat vse vice v klidu a

…o stanovisku dat hlasovat.

Ja jsem az do vcerejsiho odpoledne byl plne vytizen podavanim grantove zadosti, kde na BACH cekaji pomerne jiste penize, takze to melo prednost.

Myslim, ze by bylo fajn, kdybyste stanovisko BACH, ktere visi na nasem webu, nasdileli ruznymi formami dale a ziskali tak pro ne nejakou verejnou podporu a publicitu.

Jinak: pojdme se zesoustredit na Martinovy navrhy: 1) nanominovat si rozumne cleny komise 2) odpovedet na ten dalsi pruzkum. Zamyslim si a zkusim na tyto temata udelat zase nejaky dotaznik, at to mate snazsi.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x