THE CRIMSON MARATHON
Klub:
Sono Music Club
Datum:
Teaser:
Unikátní projekt The Crimson Marathon, který vznikl se souhlasem zakladatele King Crimson Roberta Frippa exkluzivně pro organizaci Prague Music Performance. Od října příštího roku se začnou představovat jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této legendární skupiny, tak i se svými vlastními projekty. Na prvním tříhodinovém maratonu vystoupí hvězdná sestava – houslista David Cross, saxofonista Mel Collins, hráč na stick Tony Levin, bubeník Pat Mastelotto a kytarista Markus Reuter.
Americký hráč na stick Tony Levin je stálým členem King Crimson od roku 1981. V minulosti spolupracoval s Peterem Gabrielem, Tomem Waitsem, Lou Reedem, Laurie Anderson, Suzanne Vega, Johnem Lennonem, Paulem Simonem a Pink Floyd. Americký bubeník Pat Mastelotto působí v King Crimson od 1994, kdy také kapela poprvé koncertovala v České republice. Krátce předtím společně s Davidem Sylvianem a Robertem Frippem natočili živé album Damage. Britský saxofonista Mel Collins byl součástí King Crimson v 70. letech a spolupracoval na přelomových albech In the Wake Wake of Poseidon, Lizard, Island a Red. Německý skladatel, kytarista a producent Markus Reuter je absolventem kytarových kurzů Roberta Frippa Guitar Craft a v letech 2011-14 byl členem The Crimson ProjeKCt. Společně se svým kolegou z King Crimson Treyem Gunnem v současnosti vede kurzy s názvem Touch Guitar Circle. Britský houslista David Cross působil v King Crimson v letech 1972-74 a podílel se na albech Larks‘ Tongues in Aspic, Starless and Bible Black a Red. V kapele kromě houslí a violy hrál také na mellotron. Levin, Mastelotto a Reuter zároveň v Praze představí svůj project Stick Men.
King Crimson založil Robert Fripp v roce 1968 a jen o rok později už kapela vystupovala po boku Rolling Stones v Hyde Parku. Jimi Hendrix záhy označil King Crimson za „nejlepší kapelu na světě“. Ačkoliv jsou nejčastěji označováni za průkopníky progresivního rocku, během jejich padesátileté kariéry jim tato “škatulka” byla příliš těsná. Častých personálních změn skupina povětšinou využívala i k obměně nástrojového složení a ke zvukovému posunu. V průběhu let tak v její tvorbě dostal prostor vedle rocku i folk, jazz, metal či elektronická hudba – ostatně, King Crimson jako jedni z prvních v 60. letech začali používat mellotron. Jejich novátorský přístup k hudbě inspiroval nespočet světových hudebních ikon (Nick Cave, David Bowie, Talking Heads, Porcupine Tree, Tool, Dream Theater, aj.) a jejich debutové album In The Court Of The Crimson King je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších alb ve vývoji rockové hudby. V proměnlivém “organismu” King Crimson se za jeho existenci vystřídalo jednadvacet excelentních hudebníků, kteří paralelně spolupracovali např. s Pink Floyd, Johnem Lennonem, Davidem Bowiem, Rolling Stones, Peterem Gabrielem, Frankem Zappou, a dalšími a souhrnně tito hudebníci natočili přes 1500 alb.
Typ eventu:
Cena lístku:
Žánr: